Mój koszyk 0

Seks i seksualność po 60. roku życia

Powszechnie przyjmuje się, że życie seksualne jest przeznaczone dla młodych mężczyzn i kobiet. Młodzi ludzie, starając się zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, aktywnie uprawiają seks, a po osiągnięciu podeszłego wieku całkowicie zaprzestają kontaktów intymnych.
Eksperci z rozwiniętych krajów świata uważają jednak, że w starszym wieku nie należy rezygnować z uprawiania seksu. Z reguły co najmniej 40 % starszych osób chce prowadzić regularne życie seksualne.

Według badań przeprowadzonych wspólnie przez kilka niemieckich instytucji badawczych, w tym Uniwersytet Humboldtów w Berlinie i Centrum Kliniczne Charité, prawie jedna trzecia osób w wieku 60-80 lat prowadzi aktywne życie seksualne i czerpie z niego nie mniej przyjemności niż młodzi ludzie w wieku 20-30 lat. Jednak dla wielu jest to temat tabu i ludzie odrzucają intymność, gdy osiągają podeszły wiek.

Na czym polega problem zmniejszonej aktywności seksualnej po 60. roku życia?

Naturalne starzenie się organizmu zarówno kobiet, jak i mężczyzn wiąże się z szeregiem zmian fizjologicznych.

Kobiety przechodzą przez okres menopauzy i postmenopauzy. W okresie postmenopauzy akty seksualne mogą powodować pieczenie i ból, ponieważ gruczoły odpowiedzialne za nawilżanie nie działają już tak dobrze. Suchość narządów płciowych powoduje dyskomfort, z powodu którego kobiety boją się nawiązywać kontakty intymne. Jednak przyjmowanie dodatkowych leków, takich jak hormony, Viagra dla kobiet pomaga uporać się z tymi objawami. Jeśli chodzi o ten problem, można skonsultować się z ginekologiem, który może rozwiązać problem.

Mężczyźni również przechodzą przez naturalną fazę starzenia się, której może towarzyszyć tak zwana "męska menopauza". Na tle spadku testosteronu i chorób układu sercowo-naczyniowego pogarszają się funkcje erekcji. Wielu mężczyzn jest zakłopotanych tym problemem i powstrzymuje się od intymności, choć mają ochotę na seks. Ale to też nie jest problem. Na rynku dostępnych jest ponad 30 różnych leków (całkowicie nieszkodliwych dla organizmu), dzięki którym można pokonać ten problem.

Zdaniem ekspertów medycznych, potrzeba intymności i przyjemności nie zmniejsza się z upływem lat. Nawet po 65. roku życia zdrowie seksualne pozostaje ważnym aspektem dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Jednak kontynuowanie życia seksualnego na wysokim poziomie w średnim wieku jest wynikiem ufnej relacji z partnerem i dobrego stanu zdrowia.

Problemom psychologicznym, które często są przyczyną dysfunkcji seksualnych, należy poświęcić tyle samo czasu, co problemom fizjologicznym. Tak więc wizyta u psychologa i/lub seksuologa w przypadku problemów w sferze seksualnej jest koniecznością, i to nie sama, ale razem z partnerem seksualnym.

Obecnie praktycznie nie ma takiej patologii seksualnej, z którą nie poradziłaby sobie medycyna. Dlatego nie należy wstydzić się swojej seksualności i naturalnego pożądania. Seks jest nie tylko częścią funkcji reprodukcyjnej, służącej kontynuacji życia. Jest to potrzeba fizjologiczna, która przedłuża życie i czyni je lepszym, zwłaszcza po 60. roku życia.


Powrót do bloga