Przykro Nam
sprawdź wybrane wydarzenie w Kalendarzu wydarzeń /aktywny link / czy było wydarzeniem cyklicznym czy jednodniowym . Wydarzenia cykliczne wyświetlane są we wszystkich terminach trwania . W serwisie zamieszczamy tylko informacje o wydarzeniach trwających oraz planowanych .

Administrator
Scena Supernova, ul. Gazowa 21, Kraków

9 czerwca, sobota, godz. 20.30

 

Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na monodram teatralny:


WIELBŁĄDY  Z BARBIANY

Don Lorenzo Milani i jego szkoła.

Spektakl poświęcony postaci włoskiego księdza Lorenzo Milani.

Spektakl z napisami w języku polskim.


Autorzy: Francesco Niccolini i Luigi D'Elia
Wykonanie:  Luigi D'Elia
Reżyseria: Fabrizio Saccomanno
Produkcja:  Thalassia – TEATRI ABITATI
We współpracy z Fundacją Don Lorenzo Milaniego
i festiwalem Montagne Racconta (Treville, Montagne - TN)

 

 

WSTĘP WOLNY!

 

Lorenzo Milani, pochodził z     zamożnej rodziny w Toskanii. Jego ojciec był agnostykiem, a matka Żydówką. Na skutek problemów związanych z rasistowską ustawą Mussoliniego, rodzina przyjęła chrzest w 1939 r. W 1943 r. Lorenzo wstąpił do seminarium duchownego, a w 1947 r. otrzymał święcenia kapłańskie. 

Był duchem niespokojnym i zbuntowanym, dlatego po święceniach został wysłany przez przełożonych na niewielką parafię do przysiółka Barbiana w okolicy miejscowości Mugello w Toskanii. Założył tam i prowadził szkołę ludową, która umożliwiła naukę dzieciom z wiosek rozsianych w górskiej okolicy. Jego szkoła była otwarta zarówno dla dzieci z rodzin wierzących, jak i agnostyków. Z tego powodu miał wiele nieprzyjemności ze strony władz kościelnych i cywilnych. 

Jego działalność postrzegana była przez wiele środowisk jako wywrotowa. W 1958 roku opublikował pierwszą książkę "Doświadczenia duszpasterskie" ("Esperienze Pastorali"), która została wycofana z obiegu na prośbę Stolicy Apostolskiej, choć nie znaleziono w niej żadnych treści niezgodnych z nauczaniem Kościoła. Ksiądz Milani nigdy nie wyraził publicznie swojego smutku z tego powodu ponieważ kierował się posłuszeństwem.

Opowiadał się szczególnie za dostępem do oświaty dla ludzi z ubogich warstw społecznych. Był wybitnym przedstawicielem katolicyzmu społecznego, zaangażowanym w nauczanie ludzi ubogich, bronił prawa do sprzeciwu sumienia. Ksiądz Lorenzo Milani zmarł 1967 roku.

W kwietniu 2017 roku papież Franciszek skierował wideoorędzie w związku z publikacją pism księdza Milaniego. Odbiło się ono szerokim echem we włoskich mediach. 

W swoim przesłaniu Franciszek powiedział, że był "rozmiłowany w Kościele, chociaż zraniony". Zacytował deklarację włoskiego kapłana, który pisał: "Nigdy nie zbuntuję się przeciwko Kościołowi, ponieważ wiele razy w tygodniu potrzebuję wybaczenia grzechów,

a nie wiedziałbym, do kogo udać się, by o to prosić, gdybym opuścił Kościół". Wyznanie

to papież nazwał "aktem zdania się na miłosierdzie Boże i macierzyństwo Kościoła" i z tej perspektywy poradził odczytywać życie, dzieła i kapłaństwo księdza Lorenzo Milaniego".

 

Informacje o czasie i lokalizacji wydarzenia

2019-02-26 o godz. 16:00 do godz. 10:00.

Miejsce wydarzenia:

Kraków

Adres:

Scena Supoernova, ul. Gazowa 21, Kraków

Wydarzenie dodał(a) / Źródło