Przykro nam ale wydarzenie zakończyło sie lub jest już nieaktualne.
W serwisie zamieszczamy tylko informacje o wydarzeniach trwających oraz planowanych .

AdministratorWarsztaty edukacyjne w Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu1.            „Lniany październik - czy wiecie, że zdrewniałe części łodyg lnu usuwane w międlicach zwane paździerzami dały nazwę miesiąca października? Wyrobem tkanin zajmowano się właśnie od października przez zimę, kiedy kończyły się prace polowe. To niewiarygodne, że wprawna ręka z bezładnych kłaczków potrafi stworzyć nić, z której powstają kunsztowne tkaniny. Obróbka lnu była długotrwałym i bardzo czasochłonnym procesem. Na warsztacie poznamy etapy obróbki lnu, dowiemy się jak wyglądał XIX wieczny warsztat tkacki oraz inne narzędzia wykorzystywane w tym ginącym dzisiaj zawodzie, obecnym już tylko jako rzemiosło artystyczne.

 

2.            „Życie w góralskiej chacie” – dom to miejsce szczególne dla każdego człowieka, zaspakajające jego elementarne potrzeby, ale również charakterystyka budownictwa i jego funkcje. Sięgając początków osadnictwa na Podhalu dowiemy się jak wyglądały typowe góralskie chaty budowane w stylu klasycznym, jak się w nich żyło oraz dlaczego turyści zapoczątkowali styl zakopiański – Witkiewiczowski. Warsztat towarzyszy wystawie czasowej „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.

 

3.            „Na straganie w dzień targowy - zajęcia sensoryczno-edukacyjne z kurą w tle”. Podczas warsztatu dzieci poznają historię  jarmarku podhalańskiego, dawny szlak handlowy prowadzący z  Budy do Krakowa. Dowiedzą się gdzie i jak często odbywały się dawne targi, co wówczas sprzedawano, co to jest barter i handel wymienny oraz targowanie się. Wprowadzając uczestników w klimat dawnego jarmarku za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku, słuchu będzie można poznać produkty sprzedawane dawniej podczas jarmarków oraz klimat tam panujący. Jako symbol dawnych jarmarków uczestnicy własnoręcznie z papieru i piórek wykonają kurę.

 

4.            „Moja mała ojczyzna”. W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy uczniów na warsztaty pt. „Moja mała ojczyzna” Podczas zajęć dzieci dowiedzą się m.in. czym jest współczesny patriotyzm oraz wykonają własnoręcznie symbole narodowe: godło państwowe, flagę, a na zakończenie wspólnie odśpiewamy hymn państwowy.

 

 

Warsztaty polecane dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów niedowidzących.

 Kontakt i zapisy:

e-mail: edukacja@muzeum.nowytarg.pl 
tel. 18 266 77 76

Czas trwania warsztatów: 60 minut

Cena 5 zł/osoba

Więcej informacji na: http://www.mok.nowytarg.pl
 

Informacje o czasie i lokalizacji wydarzenia

Od 2018-10-01 do 2018-10-31

Miejsce wydarzenia:

Nowy Targ miasto Nowy Targ

Adres:

Ratusz, Rynek Nowy Targ

Wydarzenie dodał(a) / Źródło